تبلیغات
نانو مواد
نانو مواد
نانو تخیل امروز ، واقعیت فردا

به نام آفریننده ی علم

نانوتکنولوژی یک رشته نیست؛ یک رویکرد است.

 

1-      نانوکپسول­ها:

12345

همان طوری که از اسم آن  مشخص است، کپسول­هایی هستند که قطر نانومتری دارند و می­توان مواد موردنظر را درون آن­ها قرار داد و کپسوله کرد. سال­هاست که نانوکسول­هادر طبیعت تولید می­شوند؛ مولکول­های موسوم به فسفولیپیدها که یک سر آن­ها آبگریز و سر دیگرشان آب­دوست است، وقتی در محیط آبی قرار می­گیرند، خود به خود کپسول­هایی را تشکیل می­دهند که قسمت­های آبگریز مولکول در درون آن­ها واقع می­شود و از تماس با آب محافظت می­شود. حالت برعکس نیز قابل تصور است.

اخیراً از پلیمرها برای ساخت نانوکپسول­ها استفاده شده است.

این نانوکپسول­ها می­توانند به صورت ماشه یک سیستم دارورسانی هدفمند عمل کرده و در پاسخ به یک زیست مولکول خاص، محتوای نانوکپس.ل را آزاد نمایند. کپسول­های پلیمری بر خلاف نانو امولسیون­ها با پیوندهای کووالانسی قدرتمندی به یکدیگر می­چسبند و بنابراین از استحکام خاصی برخوردارند. بسیاری از نانوکپسول­ها در هر دو شکل مایع و خشک پایدارند.

برای داروسازی به جای مکانیسم ماشه­کشی، می­توان محموله با مکانیسم ساده نفوذ،رها کرد، یا به صورت تخریب طبیعی و یا به کمک امواج ماورای صوت( امواج مافوق صوت) آن را باز کرد. ساخت نانوکپسول­ها نوعی از خودآرایی محسوب می شود.

این ترکیبات در دارورسانی ساده­تر از طریق وریدی و خوراکی و همچنین برای رهایش کنترل شده و تأخیری آفت­کش­ها  کاربرد دارند. از مصارف دیگر این ترکیبات می­توان به کاربرد آن­ها در پودرهای رختشویی خوشبوکننده لباس و افزایش طول عمر آنزیم­ها در خارج از سلول اشاره کرد.

نانو امولسیون به یک لایه چربی که هسته چربی یا آبی را احاطه کرده است.

لیپوزوم دو لایه چربی یک قطره آب را احاطه کرده­اند.

 ارسال در تاریخ یکشنبه 23 اسفند 1388 توسط مرضیه قاسمی
قالب وبلاگ