تبلیغات
نانو مواد
نانو مواد
نانو تخیل امروز ، واقعیت فردا

به نام آفریننده­ی علم

نانوتکنولوژی یک رشته نیست؛ یک رویکرد است.

گاز داغ

مرینوبواندو از دانشگاه شینشو در ناگانو ژاپن اولین کسی بود که نانولوله را به این روش که به جای گذاری بخار شیمیایی (CDV) موسوم است ساخت. دستورالعمل این روش ساده است: یک ظرف کوچکی در کوره قرار داده و تا c° 600  حرارت داده و به آرامی یک ترکیب گازی شکل از کربن از قبیل متان را به آن اضافه می­کنیم و به موازات اینکه گاز تجزیه و اتم­های کربن آزاد شد این اتم­ها به شکل نانولوله دوباره ترکیب می­شوند.

ژی لیو و دانشجویانش در دانشگاه دوک اخیرا کاتالیستی اختراع کرده و ادعا می­کنند که می­تواند تماماً کربن­های یک گاز را به نانولوله تبدیل کند، هنری دای و دانشجویانش در دانشگاه استورفورد با چاپ الگوهایی از ضربه های کاتالیزور  بر روی ظرف قادر به کنترل محل شکل گرفتن لوله­ها شده و در حال کار بر روی ترکیب کردن این رشد کنترل شده با فن­آوری استاندارد سیلیکون هستند.

درصدتولید: در حدود 20 الی 100 درصد

مزایا: روش CDV ساده­ترین این سه روش برای ایجاد در مقیاس تولید صنعتی است، این روش ممکن است قادر به ساخت نانولوله­هایی با طول بلند باشد که به عنوان فیبر و کامپوزیت­ها استفاده شوند.

محدودیت­ها: نانولوله­های ساخته شده از این روش عملا چند دیواره و دارای نقص است در نتیجه لوله ها تنها یک دهم  استحکام کششی لوله­های روش جرقه­ای را دارد.

منبع: کتاب درآمدی بر نانوفناوری خشک؛ نویسندگان:گروه علمی-دانشجویی نانو فناوری دانشگاه کاشان
طبقه بندی: ذرات بنیادین(نانولوله ها)،
ارسال در تاریخ سه شنبه 19 مرداد 1389 توسط مرضیه قاسمی
قالب وبلاگ