تبلیغات
نانو مواد
نانو مواد
نانو تخیل امروز ، واقعیت فردا

به نام آفریننده­ی علم

نانوتکنولوژی یک رشته نیست؛ یک رویکرد است.

 

دید کلی

اصولاً اتصالات نیم رسانا - فلز جزء لازم تمامی قطعات الکترونیکی هستند. چگونگی و رفتار اتصالات به غلظت سطح نیم رسانا (Si)، تمیزی سطح و و واکنش­های بین فصل مشترک فلز – نیم رسانا بستگی دارد. بعد از ابداع ترانزیستور توسط جان باردین، مفهوم و اهمیت مدارهای مجتمع روشن شد. پس از آن موفقیت بزرگ بزرگ تجمع و اتصال تعداد بسیار زیادی از قطعات کوچک و اجزای الکترونیکی بر سطح زیرلایه ، تحول بزرگی در ساخت عملی مدارهای مجتمع به وجود آورد. با ابداع و رشد فناوری مینیاتور کردن قطعات الکترونیکی بشر به یکی از مهمترین دستاوردهای خود در قرن گذشته نایل آمد.

مدار

سیر تکاملی و رشد

با گسترش، طراحی و ساخت مدارهای مجتمع به ویژه افزایش انباشت قطعات در مقیاس خیلی بزرگ در دهه 1980 تلاش برای کوچکتر کردن قطعات میکروالکترونیکی ادامه یافت. از طرف دیگر تقاضای جدید برای ساخت مدارهای مجتمع به ویژه مدارهای حافظه شامل حافظه­ی دینامیکی (DRAM) و حافظه­ی استاتیکی (SRAM)  با ویژگی­هایی نظیر سرعت عمل بالا همراه با کاهش اتلاف توان روز به روز بیشتر شد.

در روند تکاملی فناوری فرامینیاتور کردن قطعات الکترونیکی به ویژه در هندسه و مقیاس زیر میکرونی کمتر از 0.2 میکرومتر یعنی حوزه­ی قطعات نانوالکترونی و فناوری ساخت مدارهای مجتمع از پیچیدگی خاصی برخوردار است.

به طور متوسط در هر شش سال ابعاد و اندازه­ی قطعات الکترونیکی به نصف کم شده است. امروزه با استفاده از مزیت­های مجتمع­سازی کوچکی قطعات، به طور مشخص فناوری نانوالکترونیک، ساختار اینگونه مدارهای مجتمع گسترده­تر و پیچیده­تر است. به طوری که این مدارها از ده­ها میلیون ترانزیستور، دیود، مقاومت الکتریکی و خازن تشکیل شده است. عرض خطوط اتصالات بین قطعات مختلف در سال 2000 میلادی 0.18 میکرومتر بود که کاهش آن همچنان ادامه دارد.

در راستاس پیشرفت این فناوری ، در همین سال مجموع فروش مدارهای مجتمع در دنیا حدود 150 میلیارد دلار بر­آورد شده است. به دلیل این پیچیدگی و ویژگی­های خاص، مدارهای مجتمع با ساختار نانومتری را می­توان با به کارگیری مواد جدید و فرآیندهای بهتر تولید مواد و همچنین استفاده از روش­های دقیقتر ساخت.

منبع: دانشنامه­ی رشد

 
طبقه بندی: نانوالکترونیک،
ارسال در تاریخ شنبه 28 فروردین 1389 توسط مرضیه قاسمی
قالب وبلاگ