تبلیغات
نانو مواد
نانو مواد
نانو تخیل امروز ، واقعیت فردا

به نام آفریننده ی علم

نانوتکنولوژی یک رشته نیست؛ یک رویکرد است.

 

دستگاه­های مورد استفاده در فناوری نانو

         ·            کاوشگرهای پیمایشی

transmission electron microscopy   میکروسکوپ الکترونی عبوریTEM 

 

 

TEM

میکروسکوپ الکترونی عبوری، میکروسکوپ الکترونی انتقالی، میکروسکوپی که با تولید الکترون و عبور آن از نمونه های بسیار نازک ساختار داخلی ماده را با دقتی بسیار بیشتر از میکروسکوپهای نوری معمولی آشکار می کند؛ زیرا طول موج پرتوهای الکترونی کمتر از طول موج نور مریی در میکروسکوپ نوری معمولی و کمتر از 100 نانومتر است. از این روش عموماً برای بررسی نحوه پخش شدن نانو ذرات در رنگها و یا کامپوزیت بهره می جویند در تشخیص سرطان­ها و تشخیص آلیاژها و اینکه ببینیم یک نانولوله­ی کربنی چند لایه است نیز کاربرد دارد.

  scanning electron microscopyمیکروسکوپ الکترونی پویشی    SEM

SEM

یک لایه نازک ماده را روی لایه نازکی از طلا قرار می­دهیم(به دلیل قدرت بسیار بالای بازتابش) از یک طرف نور وارد می­کنیم و از طرف دیگر بازتاب پرتوهای الکترون را از اطراف ماده توسط گیرنده(Detector) دریافت می­شود و پس از پردازش تصویر را می­بینیم. مانند آن است که  ما  نور  را به آینه بتابانیم و بازتاب آن ازآینه را روی دیوار ببینیم وقتی دست خود را روی آینه می­گذاریم و همان کار را تکرار می­کنیم بازتاب نور سایه­ی دست را به ما نشان می­دهد. در اینجا نور نقش پرتوهای الکترون، آینه نقش ورقه­ی طلا و دست نقش ماده را دارد.

Scanning Tunneling  Microscope میکروسکوپ تونل زنى پویشی STM 

میکروسکوب تونلی پویشی یا روبشی دستگاهی است که برای بررسی ساختار و برخی از خواص سطوح مواد رسانا، بیولوژیک که تا حدی رسانا هستند و همچنین لایه­های نازک نارسانا که روی زیرلایه رسانا لایه­نشانی شده­اند، در حد ابعاد زیرنانومتر، به کار می­رود.کاوشگر مقدار جریان شارش روی سطوح رل اندازه­گیری می­کند که می­توان هنئسه آن سطح را برآورد کرد.

   Magnetic Force Microscope میكروسكوپ نیروی مغناطیسی  MFM
MFM اثرات متغیر مغناطیسی بین یك نوك (سر یا هد) مغناطیسی و سطح رویی را ثبت می كند و مقدار عمل پلاریزه را در محدوده های كناری مسیرها مشخص می كند

         ·            دستگاه­های طیف­سنجی

   xray diffraction پراش اشعه ایکس  XRD

پراش اشعه x یک روش مناسب جهت بررسی های کمی و کیفی مواد بلورین به فرم پودر و یا جامد می باشد. اساس کار در این روش بر پایه انعکاس پرتوهای اشعه x از مجموعه صفحات اتمی با فاصله یکسان از یکدیگر مبتنی است. از اشعه­ی x برای تشخیص اندازه، خلوص ماده و تشخیص شکل بلوری ماده به کار می­رود. منظور این است که بلور ماده چند وجهی است؛ شش وجهی، چهار وجهی و ...

magnetic resonance imaging  تصویرنگار  میدان مغناطیسی MRI

با ایجاد میدان مغناطیسی می­توانیم بر اساس خواص مغناطیسی مواد آن­ها را تشخیص دهیم البته دستگاه  Xrd قوی­تر است.
طبقه بندی: عمومی،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 11 فروردین 1389 توسط مرضیه قاسمی
قالب وبلاگ