تبلیغات
نانو مواد
نانو مواد
نانو تخیل امروز ، واقعیت فردا

به نام آفریننده ی علم

نانوتکنولوژی یک رشته نیست؛ یک رویکرد است.

 

در حدود سال 1950 میلادی ، فیزیکدان معروف آمریکایی ، پروفسور ریچارد فاینمن پیشنهاد ساخت یک  موتورالکتریکی با ابعاد کمتر از 1.64 اینج را داد و برای اولین بار کسی که موفق به ساخت آن شود جایزه 1000 دلاری تعیین نمود. سرانجام ویلیام مک لیلان با زحمت فراوان توانست بوسیله یک انبرک دستی و یک میکروسکوپ این کار را به انجام برساند. در واقع هدف فاینمن از این کار ایجاد انگیزه در موسسات آموزشی و تحقیقاتی بود تا توجه آنها را به دنیای میکروها و نانوها جلب کند. او جایزه ای نیز برای کسی تعیین کرد که بتواند ابعاد یک صفحه را آنقدر کوچک کند که بتوان آن را با یک میکروسکوپ الکترونی خواند.برای این کار نوشته باید 25 هزار برابر کوچک می شد؛ در سال 1985 یکی از دانشجویانش موفق به انجام این کار شد.
فاینمن برای اولین بار و بطور جدی این بحث را در سال 1960 و در تکنولوژی کالیفرنیا  (Caltech)طی یک سخنرانی

 با عنوان (There is plenty of 200m at the Bottom) مطرح کرد.

در طی این سخنرانی فاینمن طریقه نگارش 24 جلد دایره المعارف Britanica را به صورت تئوری بر نوک یک سوزن توضیح داد و بدین ترتیب شاخه جدیدی از دانش پا به عرصه ظهور گذاشت.
اوکه  برنده جایزه ی نوبل فیزیک در سال 1965 و ملقب به پدر نانوتکنولوژی است؛ در سال 1960 در همایش جامعه ی فیزیک امریکا هنگام سخنرانی اش پیش بینی جالبی را مطرح نمود . وی گفت :که فضاهای زیادی در پایین وجود دارد. منظور او از پایین فضای بین اتم­ها بود. همین جمله ، پایه علم نانو تکنولوژی شد .

او چهار سوال مطرح کرد ازجمله:

1-آیا میتوان اتم ها را جابه جا کرد؟

2- آیا می توانیم سیم­هایی درست کنیم که از اتم ساخته شده باشد؟

3-آیا می توان ماشین های بسیار کوچک ساخت؟

 شرکت IBM در سال 1981  دستگاهی را ساخت و با آن اتم ها را تک تک جابه جا کرد با آن ها شکلی ساخت و از آن عکسبرداری کرد. در سال 1990 همان شرکت توانست نحوه قرارگیری اتم ها را نیز تغییر دهد.

وی پیشنهاد کرد که می توان اتم های مجزا را دستکاری نمود و ساختارهای کوچکی را ساخت که دارای خواص متفاوتی هستند . امروزه این کار به منظور به دست آمدن مواد باخواصی مانند نقطه ذوب و جوش ، رسانایی بالا ، استحکام بیشتر در عین حال سبک­تر موردپژوهش و انجام است. برای مثال: نانو لوله های کربنی که در صنایع الکترونیکی کاربرد دارند ساختاری از جنس نانو هستند که از فولاد سخت­تر و از پلاستیک سبک­تر و از مس رسانا­تر هستند. از خواص مهم نانو مواد این است که نسبت سطح به حجم زیادی دارند واینگونه می توان صرفه­جویی زیادی در منابع معدنی مواد وفلزات انجام داد تابرای نسلهای آینده هم بماند.
 اگر چه پیش بینی های فایمن در بین دانشمندان هم عصر خودش از پذیرش خوبی برخوردار نشد ولی این پیش بینی ها امروزه  به حقیقت پیوسته است. واژه ی نانو تکنولوژی را که امروزه متداول شده اولین بار یک دانشمند ژاپنی به نام تانیگوچی دریک سخنرانی درباره­ی این علم به کار برد و ازآن پس رایج شد.

 
طبقه بندی: تاریخچه،
برچسب ها: نانوتکنولوژی، فایمن، اتم، نانو،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 13 اسفند 1388 توسط مرضیه قاسمی
قالب وبلاگ